Ako zvladnuť dlhodobú prácu z domu?


Prieskum poukázal na to, že zamestnanci dokážu produktívne pracovať z akéhokoľvek miesta mimo kancelárie. Pri práci na diaľku sa im totiž podarilo nielen udržať, ale i zvýšiť efektivitu práce s kolegami v tíme. Podľa spoločnosti tomu pomohli technologické nástroje, ale aj dôvera zo strany nadriadených, z ktorých zhruba 90 % verilo svojim podriadeným, že svoju prácu vykonávajú tak, ako majú. Rovnako aj zamestnanci prejavovali dôveru v to, že vedenie ich firmy súčasnú krízu zvládne.

„Nie je otázkou, či spoločnosti budú pracovať v určitom percente z domu, ale aký bude pomer práce z kancelárie, respektíve mimo domu a z domu.

 

3 dôležité rady:

 

1.Vyčleňte si svoje pracovné miesto Občas, samozrejme, môže dobre padnúť vybavovanie mailov priamo z vašej postele, ale pri dlhodobej práci z domu je potrebné si takýto priestor vyhradiť. Pokiaľ nemáte doma pracovňu, nájdite si aspoň tiché miesto. Ohraničte a vymedzte si svoj priestor aspoň psychologicky. Ak vám neustále niekto behá pred nosom, skúste si s ním jednoducho prekonzultovať svoje výhrady. Ďalším spôsobom môže byť nasadenie slúchadiel. Taktiež nezabúdajte na dobré osvetlenie. Neváhajte presunúť svoj pracovný stôl k oknu. Prirodzené denné svetlo je dôležité nie len pre oči, ale aj ľudský biorytmus, čím môžete zvýšiť svoju produktivitu. Hodinka či dve na čerstvom vzduchu vašej terasy vám tiež určite dodajú energiu.

2.Nastavte si pracovný režim Vieme, že pohodlie domova býva častou prekážkou efektívnej práce z domu. Samozrejme, nemusíte pracovať presne od 6:00 do 15:00, ale je dôležité si svoje úlohy a prácu rozložiť tak, aby sa vám zbytočne nenatiahla počas celého dňa. Home office si vyžaduje prísnu sebadisciplínu. Vaša práca musí byť odvedená a vedľajšie činnosti, ako napríklad odviezť babku na cintorín alebo pozerať rozprávku s dcérkou, vás len zbytočne rozrušia. Odporúčame určiť si konkrétny čas, do kedy chcete všetko stihnúť a túto rutinu dodržiavať. Takto si dokážete udržať zdravý balans medzi prácou a ostatnými aktivitami.

3.Dbajte o svoje zdravie Základným nástrojom pri home office je samozrejme notebook. Dôležitým faktorom pri dlhodobej práci doma je zdravie chrbtice. Displej vášho notebooku, prípadne počítača by mal byť na úrovni očí. Zároveň si upravte vašu stoličku tak, aby ste mali nohy pevne na zemi. Určite sa nezabudnite aspoň jedenkrát za hodinu postaviť alebo prejsť na čerstvý vzduch. Celkovo nezanedbávajte svoju fyzickú kondíciu, odporúčame zacvičiť si napríklad yogu. Dôležité je aby ste mali každý deň dostatočnú fyzickú aktivitu.

Pozrite si najnovšie pracovné ponuky na doma